Вода - колиска життя. Без неї неможливе існування жодної з відомих форм живих істот - рослин, тварин, бактерій і інших. Людина також не може прожити без води. Для людини дуже важливо пити чисту воду - це одна з основних складових здоров'я, як і чисте повітря, здорова їжа і фізична активність. Зараз стає очевидним, що ми споживаємо дуже багато води, більше, ніж планета може відновити і очистити.
Понад мільярд людей на планеті не мають доступу до чистої питної води і ще три мільярди відчувають нестачу води для потреб гігієни. Більшість з них живуть в бідних країнах. За прогнозами вчених до 2025 року дві третини населення Землі відчуватимуть нестачу чистої води.
МОЖЛИВІ РІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ:
1. Охорона цінних природних територій - створення заповідників - природні системи забезпечують природне очищення і збагачення води. WWF брав участь у створенні "Ужанського" НПП, а також підтримує інші природні території України.
2. Відновлення річок і плавнів. Останні дуже важливі, адже вони діють як природний фільтр, допомагаючи очищенню водойм. Крім того, плавні є «дитсадками» для багатьох промислових видів риб та інших цінних видів тварин і рослин. WWF в Україні реалізував два серйозні проекти – відновив до природного стату острови Єрмаков і Малий Татару на Дунаї, збільшивши таким чином площу здорових плавнів.
3. Гарне очищення стічної води в промисловості і в побуті (сучасні фільтри, забір води нижче точки скидання зобов'язує промисловість добре очищати стічні води).
4. Висадка дерев і охорона лісів. Дерева та інші рослини сприяють очищенню води, підвищують випаровування, є природним захистом від паводків, так як поглинають частину води, яка випадає з опадами. WWF в Україні з ТМ «Моршинська» запустили програму «Разом за природу» з метою збереження Карпатських лісів, покращення стану води та повітря тощо. Взагалі, охорона лісів - один із профільних напрямків нашої роботи в країні.
5. Зменшення водокористування у промисловості та сільському господарстві. Використання безфосфатних миючих засобів, тому що фосфати викликають цвітіння водойм і, як наслідок, замори риби.
КОРИСНІ ПОРАДИ «ЯК ЗБЕРЕГТИ ВОДУ?"
1. Менше води. Ти можеш просто використовувати менше води в повсякденному житті або знизити свій Водний слід, зменшуючи загальне споживання товарів.
2. Регулярно перевіряй крани в своєму будинку. Один кран, що протікає, призводить до втрат 75 літрів води на день. Це буде 2250 л на місяць, що дорівнює 20 повним ванн.
3. Вимикай кран, поки чистиш зуби. Коли ти чистиш зуби, не залишай кран відкритим. Таким чином ти збережеш 6-14 л в день. Те ж саме стосується прийому душу - коли ти намилюєшся, можна закрити кран.
4. Приймай душ замість ванни. Швидкий душ використовує значно менше води, ніж ванна. Скороти час прийому душу на кілька хвилин.
Їж менше м'яса. Для виробництва 1 кг яловичини потрібно 15000 л води. Кіло курятини вимагає 3900 л.
5. Використовуй безпечні миючі засоби. Миючі засоби, що містять фосфати, викликають цвітіння води в наших водоймах, що призводить до загибелі водної рослинності і тварин. У країнах Європи використання безфосфатних миючих засобів вже стало звичним і закріплено на рівні законодавства.
6. Не використовуй туалет як сміттєвий бачок. Кожне змивання води в туалеті витрачає 3-6 л. води. Залишки їжі, косметики та іншої побутової сміття треба викидати в сміттєвий бачок.
7. Не купуй зайвого. Не купуй того, що тобі не дуже треба. На виробництво кожного товару витрачається значна кількість води. Те ж стосується і продуктів в твоєму холодильнику - не купуй зайвого і завжди доїдай їжу в своїй тарілці!
8. Для поливу - дощова вода. Збирай дощову воду, щоб використовувати її для поливу саду і городу.
Бережіть водні ресурси! кожна краплинка має значення…
|