22 травня 2019 року Кабмін ухвалив нову редакцію Українського правопису.
Ця подія викликала жвавий інтерес, а в соціальних мережах почалося активне обговорення затверджених норм. Педагогів, батьків та учнів найбільше цікавить, на яких нормах ґрунтуватимуться завдання зовнішнього незалежного оцінювання з української мови: на оновлених чи на тих, згідно з якими здійснювалася навчальна підготовка у попередні роки?
Відповідь на це запитання можна знайти в Наказі Міністерства освіти і науки України від 29.07.2019 № 1033: у завданнях зовнішнього незалежного оцінювання протягом п’яти років будуть використовуватися норми Українського правопису, які не зазнали змін. Тобто завдання, які стосуються норм Українського правопису, будуть ґрунтуватися тільки на тих усталених нормах, які не змінилися.
Зрозуміло, що найближчими роками деякі учасники зовнішнього незалежного оцінювання уже опанують нові норми правопису, а інші — ні. Це може позначитися на оцінюванні частини тесту «Власне висловлювання». Тож в Українському центрі було ухвалено рішення: протягом п’яти років не вважати помилковим написання слів згідно з нормами попередньої редакції правопису. Іншими словами екзаменатори позначатимуть написання слів, що не відповідатиме чинному правопису, однак у загальному обліку не враховуватимуть його — такі помилки не вплинуть на загальний бал учасника тестування за написання власного висловлювання.
Український центр оцінювання якості освіти
|